Печени пилешки копани со компири, бабури и билки

Печени пилешки копани со компири, бабури и билки

Понекогаш не сакаме да готвиме во лето, особено ако треба да мешаме храна на жешка рингла.

Во такви моменти, рерната е вистински спас, честопати создавајќи убава комбинација на вкусови. Користење на вистински намирници е половина готвење. Кога ги имате вистинските состојки, лесно е да зготвите нешто набрзина.

Состојки:

  • 8-10 пилешки копани
  • 5-6 компири
  • 1 страк праз
  • 3 бабури (црвени, зелени, жолти)
  • ставете сол и бибер по вкус
  • малку рузмарин
  • маслиново масло
Печени пилешки копани со компири, бабури и билки

Подготовка:

Излупете и исечете ги компирите, а потоа извадете ги семките од пиперките и исечете ги на парчиња. Потоа, излупете и исецкајте го кромидот и зачинете ги копаните со сол и бибер. Намачкајте ја тавата со маслиново масло и ставете ги копаните. Наредете ги парчињата зеленчук помеѓу месото и одозгора ставете гранчиња рузмарин На крај попрскајте со маслиново масло. Печете малку повеќе од еден час на 175 степени.

Извор:

Anyakanyar.hu (www.anyakanyar.hu)

Поврзани рецепти:

Аспирин® Протект 100, 100 mg гастрорезистентни таблети Лекот може да се издава и/или продава без рецепт.

 

Bayer d.o.o. Љубљана- Претставништво Скопје
Антон Попов 1, лок 4 мез., лам 2

ПРЕД УПОТРЕБА ВНИМАТЕЛНО ДА СЕ ПРОЧИТА УПАТСТВОТО! ЗА ИНДИКАЦИИТЕ, РИЗИКОТ ОД УПОТРЕБАТА И НЕСАКАНИТЕ ДЕЈСТВА НА ЛЕКОТ КОНСУЛТИРАЈТЕ СЕ СО ВАШИОТ ЛЕКАР ИЛИ ФАРМАЦЕВТ.