Замрзнат јогурт од киви

Замрзнат јогурт од киви

Нема лето без сладолед. Но, ако пазите на вашата фигура, подобро е да направите сопствен домашен сладолед наместо да купувате готов.

Не, не ви треба апарат за сладолед, може само повремено добро да го мешате сладоледот додека се замрзнува. Лесниот јогурт и киселиот вкус на киви се одлична освежителна летна комбинација.

Состојки:

  • 2 шолји обичен јогурт
  • 1 1/2 шолја шеќер
  • 7-8 киви
  • 200 гр шлаг
Замрзнат јогурт од киви

Подготовка:

Излупете ги и изрендајте ги кивите, а потоа ставете ги во блендер со јогуртот. Додајте го шеќерот и блендирајте додека не добиете кремаста смеса. Изматете го шлагот додека не стане кремаст и нежно намачкајте го врз смесата. Префрлете ја смесата во голем сад. Ставете ја во замрзнувач и добро промешувајте на секои 30 минути. Сладоледот би требало да биде готов за 3 до 4 часа. Служете во мали чашки и декорирајте со парчиња киви.

Извор:

Anyakanyar.hu (www.anyakanyar.hu)

Поврзани рецепти:

Аспирин® Протект 100, 100 mg гастрорезистентни таблети Лекот може да се издава и/или продава без рецепт.

 

Bayer d.o.o. Љубљана- Претставништво Скопје
Антон Попов 1, лок 4 мез., лам 2

ПРЕД УПОТРЕБА ВНИМАТЕЛНО ДА СЕ ПРОЧИТА УПАТСТВОТО! ЗА ИНДИКАЦИИТЕ, РИЗИКОТ ОД УПОТРЕБАТА И НЕСАКАНИТЕ ДЕЈСТВА НА ЛЕКОТ КОНСУЛТИРАЈТЕ СЕ СО ВАШИОТ ЛЕКАР ИЛИ ФАРМАЦЕВТ.