Ладна чорба од краставици

Ладна чорба од краставици

Кога времето е жешко, сѐ што ви треба се течности, и тоа во големи количини.

По можност, дури и храната треба да биде во течна форма. Во такви моменти, најдобро е да се избере зеленчук што сам по себе освежува: на пример, краставиците. Поради нивната голема содржина на вода краставиците се исклучително корисни за вашето здравје. Тие помагаат во чистење на телото од токсини, но исто така ќе ве снабдат со витамините Б и Ц, а богати се и со силициум, калиум и магнезиум. Оваа чорба е готова додека да трепнете, а добивате прекрасен летен оброк.

Состојки:

  • 2 шолји јогурт
  • 1 краставица со средна големина
  • 1-2 чешниња лук
  • маслиново масло
  • сол
  • 100 грама мелени ореви
  • свеж копар
Ладна чорба од краставици

Подготовка:

Излупете и изрендајте ја краставицата и додајте 1-2 чешниња ситно сецкан лук и 2-3 супени лажици маслиново масло. Додајте сол по вкус, а потоа измешајте во две чаши обичен јогурт и мелени ореви и на крај две-три супени лажици ситно сецкан копар. Оладете, а потоа сервирајте во шолја. Може да комбинирате со потпечено парче леб, но и без додатоци, ќе имате убаво освежувачко летно јадење.

Извор:

Anyakanyar (www.anyakanyar.hu)

Поврзани рецепти:

Аспирин® Протект 100, 100 mg гастрорезистентни таблети Лекот може да се издава и/или продава без рецепт.

 

Bayer d.o.o. Љубљана- Претставништво Скопје
Антон Попов 1, лок 4 мез., лам 2

ПРЕД УПОТРЕБА ВНИМАТЕЛНО ДА СЕ ПРОЧИТА УПАТСТВОТО! ЗА ИНДИКАЦИИТЕ, РИЗИКОТ ОД УПОТРЕБАТА И НЕСАКАНИТЕ ДЕЈСТВА НА ЛЕКОТ КОНСУЛТИРАЈТЕ СЕ СО ВАШИОТ ЛЕКАР ИЛИ ФАРМАЦЕВТ.