Рибарска супа

Рибна супа

Многу луѓе се плашат да пробаат одредени рецепти затоа мислат дека се сложени и комплицирани.

Таков рецепт е рибната супа во која може да се ужива во секоја сезона. Според новите истражувања, треба да консумираме риба најмалку двапати, а идеално би било трипати седмично.

Состојки:

  • 1350 gr крап
  • 900 gr мали харинги
  • 4 главици кромид
  • 2 домати 
  • 1 бабура
  • 1 кафена лажица црвен пипер, 1 кафена лажица мелено чили
  • сол
  • растително масло
  • филети од сом
Рибарска супа

Подготовка:

Исчистете ја рибата. Извадете ги очите и забите на крапот, а потоа исечете го на филети. Исечете ги коските на рибите на половина и исечете ги филетите на помали парчиња. Потпржете го исецканиот кромид во малку масло, па додајте ги исецканите домати. Додајте ги коските, малите харинги и бабурата, а потоа истурете чаша ладна вода. Варете 90 минути на тивок оган, и повремено собирајте ја пената. Додајте ги филетите од крап и малку црвен пипер, а потоа оставете да се вари уште 30 минути. Кога супата е сварена, исцедете ја преку ситна цедалка и додајте малку сол. Зоврејте ја кратко со свежи парчиња сом веднаш пред да ја сервирате.

Извор:

67 Étterem (www.67etterem.hu)

Поврзани рецепти:

Аспирин® Протект 100, 100 mg гастрорезистентни таблети Лекот може да се издава и/или продава без рецепт.

 

Bayer d.o.o. Љубљана- Претставништво Скопје
Антон Попов 1, лок 4 мез., лам 2

ПРЕД УПОТРЕБА ВНИМАТЕЛНО ДА СЕ ПРОЧИТА УПАТСТВОТО! ЗА ИНДИКАЦИИТЕ, РИЗИКОТ ОД УПОТРЕБАТА И НЕСАКАНИТЕ ДЕЈСТВА НА ЛЕКОТ КОНСУЛТИРАЈТЕ СЕ СО ВАШИОТ ЛЕКАР ИЛИ ФАРМАЦЕВТ.