банани-замотиани-во-чоколадни-палачинки

Банани замотани во чоколадни палачинки

Некои утра ни е потребен поблаг појадок. Не е на одмет ако таквиот појадок е и малку поздрав и похранлив бидејќи појадокот е основа за целиот ден. Нема да погрешите ако одберете банани.

Има причина зошто тенисерите секогаш носат банана во торбата кога одат на натпревари и не постои подобар извор на енергија за студентите кои полагаат тест или испит. Покрај калциум, калиум и магнезиум, бананите се богати со растителни влакна, што ги прави многу погодни за варење и добри за стомакот. Шеќерот во нив брзо ослободува енергија, а помагаат и во подобрување на нашето расположение благодарение на триптофанот. Нема кој не ги сака палачинките, па ајде овојпат да направиме специјални палачинки.

Состојки:

  • 4 банани
  • 3 јајца
  • 2 супени лажици млеко
  • 2 супени лажици растително масло
  • 1 шолја и 3 супени лажици брашно
  • 2-3 супени лажици незасладено какао во прав
  • малку сол
  • неколку коцки чоколадо
банани-замотиани-во-чоколадни-палачинки

Искршете ги јајцата во длабок сад, додајте ги брашното и млекото и доколку е потребно, разредете ја смесата со кисела вода. Додајте го маслото и малку сол, измешајте додека смесата не стане кремаста и додајте боја така што ќе ставите неколку супени лажици какао во прав. Печете на жешка плоча до златно кафеава боја на обете страни. Пресечете ги бананите на половина и замотајте ги во жешките палачинки. Стопете неколку коцки чоколадо со 5 ml млеко и истурете врз чоколадните палачинки. Добивте благ и вкусен појадок.

Извор:

Anyakanyar.hu (www.anyakanyar.hu)

Поврзани рецепти:

Аспирин® Протект 100, 100 mg гастрорезистентни таблети Лекот може да се издава и/или продава без рецепт.

 

Bayer d.o.o. Љубљана- Претставништво Скопје
Антон Попов 1, лок 4 мез., лам 2

ПРЕД УПОТРЕБА ВНИМАТЕЛНО ДА СЕ ПРОЧИТА УПАТСТВОТО! ЗА ИНДИКАЦИИТЕ, РИЗИКОТ ОД УПОТРЕБАТА И НЕСАКАНИТЕ ДЕЈСТВА НА ЛЕКОТ КОНСУЛТИРАЈТЕ СЕ СО ВАШИОТ ЛЕКАР ИЛИ ФАРМАЦЕВТ.