Карпачо од говедско филе со сос од мед и сенф

Мезе од говедско филе со сос од мед и сенф

Состојки (за 4 лица):

  • 225 gr говедско филе
  • 1 супена лажица дижон сенф со семки
  • 1 супена лажица багремов мед
  • 2 супени лажици маслиново масло
Карпачо од говедско филе со сос од мед и сенф

Подготовка:

Исчистете ги мембраните од месото и отсечете го тесниот крај. Зачинете со сол и бибер, потоа загрејта ја тавата. Испржете го месото убаво во врело масло, треба да се добие еднаква потемнета кора. Печете во рерна 25 минути на 200 степени, потоа ставете го во фрижидер. Кога месото е стврднато, со остар нож исечете го на тенки парчиња и наредете ги на еден сад. Врз него, во средината на садот, ставете салата од рукола, зачинета со малку маслиново масло и сок од лимон. По парчињата месо посипете свежо мелен бибер и капери. Најпосле измешајте ги сенфот и медот со масло и попрскајте врз месото и салатата.

Поврзани рецепти:

Аспирин® Протект 100, 100 mg гастрорезистентни таблети Лекот може да се издава и/или продава без рецепт.

 

Bayer d.o.o. Љубљана- Претставништво Скопје
Антон Попов 1, лок 4 мез., лам 2

ПРЕД УПОТРЕБА ВНИМАТЕЛНО ДА СЕ ПРОЧИТА УПАТСТВОТО! ЗА ИНДИКАЦИИТЕ, РИЗИКОТ ОД УПОТРЕБАТА И НЕСАКАНИТЕ ДЕЈСТВА НА ЛЕКОТ КОНСУЛТИРАЈТЕ СЕ СО ВАШИОТ ЛЕКАР ИЛИ ФАРМАЦЕВТ.