Филети од жолта штука со гратин од сладок компир и тиквички на скара

Филети од жолта штука со гарнир од сладок компир и тиквички на скара

Со ова јадење ќе ја засакате слатководната риба. Вкусот на штуката доаѓа до израз и уште повеќе се истакнува со малку сол. 

Совршено се комбинира со здрав гарнир: тиквички на скара и додаток од  сладок компир Слатките компири во последниве години станаа многу популарни, што не е ни чудо со оглед на нивната разноврсност и убавиот вкус. Патем, тие не се ист вид со компирите. Но, богати се со витамини Б2, Б6, Ц и Е, како и калиум, бакар и манган. Содржат многу малку масти и холестерол, a и покрај нивното име. Порција слатки компири од 140 gr содржи само 100 калории. Може да ги варите, печете, да ги правите на скара - но овој рецепт ќе ги направи деликатес.

Состојки:

 • 600 gr филети од жолта штука
 • 800 gr сладок компир
 • 2/3 шолја кајмак
 • 85 ml млеко
 • мелени морски оревчиња
 • 1 1/6 кафена лажица сол
 • мелен бибер
 • 1 ловоров лист
 • 3 стебленца мајчина душица
 • 1 чешне мелен лук
 • 1 тиквичка со средна големина
 • 2 кафени лажици путер
Филети од жолта штука со гратин од сладок компир и тиквички на скара

Подготовка:

Штука:

Исечете ги филетите од штука на саканата големина, а потоа испржете ги со кожата надолу во малку врело маслиново масло. Би требало да се готови за 8-10 минути.

Додаток од сладок компир

Излупете ги и ситно исечете ги слатките компири, а потоа наредете ги во добро подмачкана тепсија. Загрејте ја млечната мешавина (млеко, кајмак, лук, морски оревчиња, мајчина душица, ловоров лист, сол и бибер) и истурете ја врз слатките компири.

Налегнете ги малку, а потоа покријте ги со хартија за печење. Печете во рерна на 175 степени околу 45 минути, целосно покриено со алуминиумска фолија. Кога се готови, ставете тепсија со иста големина одозгора и оставете да се излади. Повторно загревајте во рерната по потреба.

Пресечете ја тиквичката надолжно и пржете ја во тава со путер додека не стане крцкава.

Извор:

67 Étterem (www.67etterem.hu)

Поврзани рецепти:

Аспирин® Протект 100, 100 mg гастрорезистентни таблети Лекот може да се издава и/или продава без рецепт.

 

Bayer d.o.o. Љубљана- Претставништво Скопје
Антон Попов 1, лок 4 мез., лам 2

ПРЕД УПОТРЕБА ВНИМАТЕЛНО ДА СЕ ПРОЧИТА УПАТСТВОТО! ЗА ИНДИКАЦИИТЕ, РИЗИКОТ ОД УПОТРЕБАТА И НЕСАКАНИТЕ ДЕЈСТВА НА ЛЕКОТ КОНСУЛТИРАЈТЕ СЕ СО ВАШИОТ ЛЕКАР ИЛИ ФАРМАЦЕВТ.