Слатко-солена салата од тиква

Слатко-солена салата од тиква

Без оглед на тоа како сакате да ја јадете тиквата: со сок од портокал, ѓумбир, мед, кари во прав, чили или омекната со павлака - бидете креативни, пробајте нешто поразлично! Нема да погрешите.

Чорбата од тиква е во тренд и соодветна за сите возрасти, исто како и печената тиква. Можете да ја ставите во пластичен херметички сад и да ја понесете со себе, и иако е највкусна кога е топла, се јаде и изладена, знаејќи дека ви пружа бројни здравствени придобивки.

Содржи витамини Ц, Е и каротин, но и железо, фосфор, магнезиум, калиум и бакар. Поради малото количество на јаглехидрати и големо количество на растителни влакна, слободно може да ја консумираат и луѓе на диета. Може да ја направите како пире за да ја комбинирате со кој било вид месо, но дозволете ни да ви дадеме идеја за брза и вкусна вечера која исто така може да се прилагоди за да одговара на потребите и вкусовите на вашето семејство. Мешањето на слатки и солени вкусови: сочната мека тиква и посебниот вкус на фета сирењето е добитна комбинација. А ќе ја подготвите за само 30 минути.

Состојки:

  • 900 gr тиква
  • 1/2 шолја фета сирење
  • 100-200 gr маслиново масло
  • 2-3 супени лажици балсамов оцет
  • ставете сол и бибер по вкус
  • свеж рузмарин
  • 2-3 супени лажици мед
  • една рака пињоли
  • 140 gr рукола
Слатко-солена салата од тиква

Пресечете ја тиквата на половина, извадете ги семките, а потоа излупете и насечете ја на парчиња од 2,5 cm. Во голем сад, ставете доста маслиново масло и балсамов оцет, потоа зачинете со доста сол и бибер. Ставете малку листови од рузмарин и добро измешајте. Згответе ја тиквата на пареа, во длабока покриена тава. Кога ќе почне да омекнува, додајте мед и карамелизирајте ја. Тргнете ја од ринглата. Исечете го фета сирењето на мали коцки и измешајте го со омекнатата тиква. Потоа додајте рукола и одозгора ставете печени пињоли. Уживајте во вашата лесна и хранлива салата.

Извор:

Anyakanyar.hu (www.anyakanyar.hu)

Поврзани рецепти:

Аспирин® Протект 100, 100 mg гастрорезистентни таблети Лекот може да се издава и/или продава без рецепт.

 

Bayer d.o.o. Љубљана- Претставништво Скопје
Антон Попов 1, лок 4 мез., лам 2

ПРЕД УПОТРЕБА ВНИМАТЕЛНО ДА СЕ ПРОЧИТА УПАТСТВОТО! ЗА ИНДИКАЦИИТЕ, РИЗИКОТ ОД УПОТРЕБАТА И НЕСАКАНИТЕ ДЕЈСТВА НА ЛЕКОТ КОНСУЛТИРАЈТЕ СЕ СО ВАШИОТ ЛЕКАР ИЛИ ФАРМАЦЕВТ.